Semesterdag 3: Årstaviken
Den bästa dagen är alltid den när man är närmast hemmet. Den när man packar ett gäng handdukar på pakethållarna, en flytväsk i liten cykelkorg, en badväska i stor cykelkorg. Och så trampar vi ner till Årstaviken. Till den där schyssta stora bryggan som vi tillbringar stora delar av somrarna på. Och så hänger vi där, nästan hela dagen. Och där är alltid nya människor för det märkliga barnet att samtala med. Hon, som pratar med alla så fort tillfälle ges.
Gå förbi Årsta IP, sväng ner till höger på en liten skogsväg, passera utegymmet, gå en liten bit till framåt, och vik av ner till höger ned för en brant backe. Där, lite i skymundan, ligger Sveriges vackraste badplats.
Sen cyklar vi tillbaka mot Gullmars för ett ryggpass på Söderorts bästa gym. Hon fortsätter att prata vidare med diverse gymbesökare som ser det som ett ypperligt tillfälle att få pusta ut.